19 Haziran 2017

Kalorili yemekleri diyete çeviren 7 mucize!

Pek hissedemesek de yaz geldi, kalori hesapları yapmaya çoktan başladık. Kalori bombardımanı bir yemeği nispeten masum bir yemeğe çevirmeye ne dersiniz? Yağ yakımınızı hızlandıracak, tokluk hissinizi artıracak, metabolizmanızı hızlandıracak ve daha kolay kilo vermenizi sağlayacak 7 yiyeceği Gazete Habertürk'ten Sema Ereren derledi.

1- Acı biber

Acı biber metabolizmayı hızlandıran besinler arasında başı çekiyor. Acı biberin yendikten sonra 3 saat süresince metabolizma hızını 2 kata yakın artırdığı söyleniyor.

Yemeklerinize eklediğiniz pul biber, acı toz biber ile gün boyu yaktığınız kalori miktarını artırabilirsiniz. Dahası acı biberin bir diğer avantajı sanılanın aksine iştahı azaltarak tokluk hissini uzatması.

2- Koyu yeşiller

Yemeklerinize özellikle de roka, maydanoz, fesleğen, dereotu ekleyin.

Böylece sadece yediğiniz şeyin lezzetini artırmış olmayacaksınız yağ yakımınızı hızlandırmış, vücudunuzdaki toksinlerden arınmış olacaksınız.

3- Hindistancevizi yağı

Yapılan araştırmalarda günde 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı tüketiminin insülini dengelediği ve göbek bölgesinde yağlanmayı azalttığı görülmüştür.

Günlük tüketimi 2 yemek kaşığı ölçüsünü geçmemelidir.

4- Avokado yağı

Avokado yağının içeriğindeki kaliteli karbonhidrat, protein, lif, vitamin, mineral sayesinde dünyanın en sağlıklı ve doğal yağ olduğunu söyleyen uzmanların sayısı artıyor.

Uzun süre tokluk hissi yaratarak bu yağ kilo vermenize yardımcı oluyor. Yine de aşırıya kaçmamakta fayda var.

5- Yoğurt

Yoğurt, yediğiniz yemekteki protein ve kalsiyum içeriğini artırır ki bu da metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımına yardımcıdır. Yoğurtta sağlığınız için yararlı bakteriler de vardır.

Yoğurttaki bu bakteriler sindirim sisteminizde hasta olmanıza sebep olabilecek kötü mikroorganizmalarla savaşır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

6- Elma sirkesi

Vücuttaki toksinleri dışarı atan, sindirimi kolaylaştıran elma sirkesinin klinik çalışmalarda kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Dahası elma sirkesinin kilo vermeye ve yağ oranını düşürmeye yardımcı olduğu da söyleniyor.

7- Zencefil

Açlığı hızlı bir şekilde bastırıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.

azesini bulamıyorsanız toz olarak da kullanabilirsiniz.

Kaynak: Habertürk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder