06 Mart 2012

Merter Platformu'ndan 50 Köy Okuluna 5 Bin 50 Adet Kitap

Tekstilci iş adamları tarafından kurulan Merter Platformu Derneği, Aksaray'da 50 köy okuluna 5 bin 50 adet kitap dağıttı.

Merter Platformunun "O Köy Çok Uzak Değil Eğitim Projesi" kapsamında yürüttüğü çalışma kapsamında Aksaray merkeze bağlı köy kasaba ve ilçelerdeki köy okullarına toplam 5050 adet kitap dağıtıldı.

İlk kitap dağıtımı Aksaray Merkeze bağlı Genç Osman Köyü İlköğretim Okulu'nda yapıldı.

Kitap dağıtım törenine Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, Vali Yardımcısı Abdulkadir Demir, Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, Merter Platformu Başkan Vekili, Real Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Özgenç Özenç, Colins Yönetim Kurulu Başkanı Ümmet Eroğlu, Merter Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Tekstil Y.K. Başkanı Selçuk Ertürk, Merter Platformu Yönetim Kurulu Üyesi-Adworks PR Y.K. Başkanı Murat Balyalı ve Merter Platformu üyesi tiyatrocu, oyuncu Volkan Severcan katıldı.

Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu yaptığı konuşmada, Aksaray'ın okumayı anlamış, okumayı seven bir il olduğunu söyledi.

Okumanın, insanın kendini tanıması, yeryüzünü tanıması, yeryüzünde insan gibi yaşamasını öğrenebilmesi için olduğunu ifade eden Vali Alimoğlu, "Okuyup öğrenmek anlamak, ekmek sudan hemen sonra insanların temel ihtiyaçlarındandır. Aksaray bunu büyük ölçüde anladı. İyi okuyanlar, fırıncı olursa Somuncu Babamız gibi güzel ekmek yapar, öğretmen olursa öğrencileri başka türlü olur. Çoban olursa koyunları çok daha güzel olur. Okuyup öğrenmeyi zevkli bir iş halinde sürdürmeliyiz. Merter Platformunu bu çalışmaları nedeniyle tebrik ederim" dedi.

Merter Platformu Başkan Vekili Özgen Özenç de yaptığı konuşmasında, proje kapsamında okullara 1. sınıftan 8. sınıfa kadar hikaye, okuma kitapları ve roman dağıttıklarını söyledi.

Özenç konuşmasında, "Öğretmenlerimizden bu kitapları öğrencilerimizin okumasını sağlayarak onların hayal dünyalarının genişletilmesi ülkemize vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar yetiştirilmesi için bunları bir araç olarak kullanmalarını istirham ediyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Platform üyesi Aksaraylı iş adamı Colins Yönetim Kurulu Başkanı Ümmet Eroğlu tarafından alınan kitaplar, köy okullarının yönetici ve öğretmenlerine teslim edildi.

Ünlü oyuncu Volkan Severcan, ailelerden çocuklarını okutmalarını istedi.

Merter Platformunun Aksaray'da düzenlediği kitap dağıtım törenine katılan tiyatro sanatçısı Volkan Severcan, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

1 yıl olmadan 2 bin 500 köy okuluna yardımda bulunduklarını ifade eden Severcan, "Sanatçıları da bu işin içine dahil ettiler. Bugün bütün sanatçıları temsilen buradayım, Ruktay Aziz, Tarık Akın, Bülent Kayabaş gibi sanatçıları temsilen burdayım. Biz de bu projeye sanatçılar olarak desteklerimizi esirgemiyoruz" dedi.

Genç Osman İlköğretim Okulu'ndaki kitap dağıtım törenine katılan bayanların yanına giderek sohbet eden Severcan, "Merter Platformu inanılmaz bir iş yapıyor. Çocuklarınıza diyeceksiniz ki okuyun. Kuran-ı Kerim ne ile başlıyor- Oku, çocuklarınıza diyeceksiniz, oku. Okutmayı öğreteceksiniz" dedi.

Kaynak: Haberciniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder