03 Nisan 2012

Öğrenciye tokat atan öğretmene 'şiddet' ve 'eğitim' konulu kitap cezası

Sakarya'da bir öğretmene, iki öğrencisine tokat attığı gerekçesiyle 'Şiddetin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri' ve 'Çağdaş eğitim yöntemleri' konularını içeren kitap okuma ve özet çıkarma cezası verildi.

Adapazarı'nda bir ilköğretim okulunda görevli öğretmen R.K., iddialara göre 'Andımızın' okunmasına geç kalmaları sebebiyle İ.K. ve H.K. isimli öğrencilere tokat attı. Hakkında yapılan şikayet sebebiyle R.K. hakkında 'Kasten Basit Adam Yaralama' suçlamasıyla dava açıldı. Sakarya 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, İ.K. ve H.K.'ye tokat atan öğretmen R.K., iki olaydan dolayı ayrı ayrı 3 bin TL olmak üzere toplam 6 bin TL adili para cezasına çarptırıldı.

Suçu 'Denetimli Serbestlik' kapsamında değerlendiren mahkeme, sanık öğretmene verilen para cezasını kitap okuma cezasına çevirdi. 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verilen öğretmen R.K., öğrenci İ.K. olayı ile ilgili 3 ay süre içerisinde 'Çağdaş eğitim yöntemleri' konulu bir kitap okuyacak. Ayrıca okuduğu kitapla ilgili bir sayfası en az 20 satırdan oluşan 5 sayfa el yazısıyla özet çıkaracak.

Aynı öğretmen, H.K. olayı ile ilgili de yine 3 ay içerisinde 'Şiddetin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri' konulu bir kitap daha okuyacak ve bu kitapla ilgili de bir sayfası en az 20 satırdan oluşan 5 sayfa el yazısıyla özet çıkaracak.

Kaynak: Zaman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder