29 Haziran 2012

Bu kitabı 2 ay içinde okudunuz okudunuz yoksa yazılar silinecek

Özel bir mürekkep kullanılarak basılan kitabın yazıları güneş ve hava ile temas ettiğinde silinmeye başlıyor. İki ay içerisinde kitap tamamen boş sayfalardan ibaret hale geliyor.

“The Book That Can’t Wait” (Bekleyemeyen Kitap) projesinin çıkış noktası raflarda yıllarca okunmadan bekleyen kitaplar... Yayınevi, kitapların okunmamasının yazarların yeni kitaplar yazamamasıyla sonuçlandığını düşünüyor.

Projenin aşağıdaki videosunda ise şu ifadeler kullanılıyor:

"Kitaplar çok sabırlı objelerdir. Onları satın alırız ve kitaplar bizim onları okumamızı bekler. Günler, aylar hatta yıllar boyunca. Kitaplar için bu sorun olmaz ancak yeni yazarlar için sorundur. Eğer insanlar ilk kitaplarını okumazsa hiçbir zaman ikinciyi yazamazlar"

Sonuç mu? Başarı.
Kitabın ilk baskısı ilk gün tükendi.
Binlerce yeni sipariş verildi.

Kaynak: Dipnot.tv

6 yorum:

 1. :) çok manidar bir projeymiş. hangi yayın evi bu?

  YanıtlaSil
 2. Bence tamamen ticari bi düşünce. Düşünsenize bizim milletimiz bi kitabı okur bi arkadaşına verir onun da yararlanmasını sağlar. Ya da kitabı yıllar sonra tekrar okumak isteriz. Kısaca adamlar size ürünü tek kullanımlık satacak.

  YanıtlaSil
 3. kitap okuma sayısının artması için ilk önce güzel bir fikirmiş gibi geldi ama yok hiç de güzel değil
  o zaman kitaplık oluşturma nerde kalacak
  yani okuyucu ne zaman isterse okuyabilmeli kitabını
  böyle bir zorlamada yok hani :)

  YanıtlaSil
 4. Kütüphane diye birşey olmaz bu uygulamayla...

  YanıtlaSil
 5. yazarlar için iyi proje ama hatırlıyamadığımız bilgilere nasıl nerde ve nezaman ulaşabilirizki, sakın bana internet var demeyin kitabın yerini tutmaz...........

  YanıtlaSil
 6. Ben aldığım kitabın arşivimde durmasını isterim, tekrar okumak isterim ne bileyim sevdiklerim de okusun isterim.. Pek sevmedim bu işi..

  YanıtlaSil