22 Aralık 2012

4 Mahalleli Kasaba

Küçük bir kasabanın dört ayrı mahallesi varmış. Birinci mahallede Evetama'lar yaşıyormuş. Evetama'lar ne yapılması gerektiğini bildiklerini düşünürlermiş. Yapma zamanı geldiğinde ise "evet, ama" diye cevap verirlermiş. Cevapları hep yanlış olurmuş. Suçu başkalarına atmakta da ustaymışlar.

İkinci mahallede Yapıcam'lar yaşarmış. Ne yapacaklarını bilirlermiş. Kendilerini yapacakları şeye adım adım hazırlarlarmış, ama yapacakları sırada şanslarını kaçırdıklarının farkına varırlarmış. Bu mahallede insanların dizleri dövülmekten yara bere içindeymiş. Yaşamı ertelememek için verdikleri kararı bile ertelerlermiş.

Üçüncü mahallede yaşayan Keşkeci'lerin, hayatı algılama güçleri mükemmelmiş. Neyin yapılması gerektiğini daima en isabetli şekilde bilirlermiş ama, her şey olup bittikten sonra. Keşke'cilerin de başları kanarmış hep, duvarlara vurmaktan!

Kasabanın en yeşil bölgesinde, en güzel evlerin olduğu mahallede ise İyikiyaptım'lar otururmuş. Keşkeci'ler bu mahallede yürüyüşe çıkar, etrafa hayranlıkla bakarlarmış.

Yapıcam'lar Keşkeci'lerle birlikte bu mahallede yürüyüşe çıkmak ister ama bir türlü fırsat bulamazlarmış.

Evetama'lar ise mahallenin güzelliğini görmek yerine, ağaçların gölgelerinin yeterince geniş olmadığından, güneşin daha erken saatte doğması gerektiğinden şikayet ederlermiş.

İyikiyaptım mahallesindeki insanların kusuru da, beyinlerinde mazeret üretme merkezlerinin olmayışıymış!.

3 yorum:

  1. ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE. BEN DE HİKAYE YAPACAM. EVET AMA BEN ŞİİR YAZARIM.KEŞKE BEN DE HİKAYE YAZABİLSEYDİM.YAZDIĞIM ŞİİRLERİ İYİKİ YAPTIM. ŞU AN ÇOK MUTLUYUM.. :))

    YanıtlaSil
  2. Cok anlamli bir hikaye ama ben en sondaki cümleyi nedense suan anlayamadim,cok uykusuzum ondan olabilir kusura bakmayin,cevbainiz olursa yine gelicem sevgiler...

    YanıtlaSil
  3. Aslında o bir kusur değil de sanki öyle ifade edilmiş. Mazeret üretmeyerek bu duruma ulaştılar kısaca.

    YanıtlaSil