16 Aralık 2012

Kitap Okuma Saatleri Düzenleyin

Yapılan araştırmalar ve sonuçlar gösteriyor ki, kitap okuma alışkanlığı kazandırmadaki en etkili yöntem kitap okuma saatleri düzenlemekten geçiyor. Bu konuya öğrenciler açısından bakalım. Okulda ya da evde çocuklarınızın düzenli kitap okuma alışkanlığı edinmesini istiyorsanız , günlük ya da belirli zaman dilimlerini kitap okuma saati olarak belirleyin. Kitap okuma saatlerinde sizler de onlar gibi, alın elinize kitap okuyun.

Okullarda, özellikle sözel ağırlıklı derslerde kitap okuma saati ya da serbest okuma etkinliği adı altında kitap okuma saatleri düzenleniyor. Eğitimcilerin amacı, çocuklara sessiz bir mekanda arkadaşlarıyla birlikte kitap okuma zevkini tattırmak ve öğrencinin bunu diğer zamanlarında da tek başına sürdürmesini sağlamak. Okuma saatlerinde öğrencilerden hep okuyup hem de yazmalarını isteyebilirsiniz. Okuma esnasında çocuğunuza ya da öğrencilerinize not almak için defter vererek onlardan okuduklarından çıkardıkları sonuçları kağıda aktarmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle öğrencilerde hem okuma hem de yazma becerisi koordineli bir şekilde gelişim gösterecektir.

Okullarda yapılan okuma saatlerini mutlaka seri bir şekilde devam ettirmeli , öğrenciler için bu iş rutin hale getirilmelidir. Kitap okumayı zorunluluk olmaktan çıkartıp öğrencilerinizin eğlencesi haline getirmelisiniz. Çocuklara öylesine benimsetilmeli ki, çocuk yeri geldiğinde kitap okumaya kendisi gitmelidir. Eğitimci ve ailelerin unutmaması gereken en önemli hususlardan bir tanesi, çocukların başarısının okuma etkinliklerinin fazlalığıyla doğrudan orantılı olduğudur. Daha çok kitap okumak, daha çok düşünmek ve daha çok yaratmak demektir.

Kaynak: Derszamanı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder