16 Şubat 2012

Okul evde başlar

Gerede’de her eve bir kütüphane kurulması için çalışma başlatıldı.

Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgi Evi Müdürü Mevlüt Gümüş, ilçede 50 ailenin evine ‘Ramazan Dede Bilgi Evi’ adı altında kütüphane kurduklarını söyledi. Gümüş, “okul evde başlar” anlayışından yola çıktıklarını belirterek, çocuklara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi
kazandırmak amacıyla evlerde kütüphane kurma projesi başlattıklarını bildirdi. Ailelerin de evlerine Bilgi Evi Kütüphanesi kuracaklarını kaydeden Gümüş, ''Kütüphanenin yanında bir de kumbara hediye ediyoruz. Çocuklarımız kumbaralarında paralarını biriktirecek. Çocuklar para biriktirerek tasarrufu öğrenecek ve biriken parasıyla da kütüphanesini zenginleştirecek'' dedi.

Gümüş, Türkiye’de kitap okuma oranının düşük olduğunu anlatarak, ''Almanya'da bir aile yıllık yaklaşık 250 civarında kitap alımı yapıyor. Maalesef ülkemizde bu oran son derece düşük. Öğrencilerimize proje kapsamında yıllık ortalama 80 ile 100 civarında kitap okutmayı hedefliyoruz. Her evde mutfak olduğu gibi kütüphanede olmalı diye düşündük. Böylelikle kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırıyoruz ve evlere taşıyoruz. Ailelerinde bu imkândan faydalanmasını istedik. Böyle bir çalışma başlattık'' diye konuştu. Evine kütüphane kurulan Ruhsara Özer ise evine kütüphane kurulmasıyla çocuğunun daha çok kitap okuduğunu belirterek, ''Kızımda kitaplara karşı daha çok merak uyandı ve okuma alışkanlığı kazandı. Bilgi evi açıldıktan sonra çocuklar boş vakitlerini sokaklarda değil, kütüphanede geçiriyorlar. Kızımda daha farklı bir okuma isteği ve alışkanlığı uyandı'' dedi. Halil Nom İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Mürüvvet Özer de annesiyle belirli saatlerde kitap okuduklarını anlatarak, ''Annemle kitap okuyoruz. Kitapları gördükçe daha çok kitap okumak istiyorum. Kitap okumayı seviyorum'' şeklinde konuştu.

Kaynak: Bolu Olay

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder