24 Ağustos 2012

Sevgi Başarı ve Zenginlik

Bir kadın evinden çıktı, evinin önünde beyaz, uzun sakalları olan 3 yaşlı adam gördü. Onlara, "Sizi tanımıyorum; ama aç olmalısınız. Lütfen evime buyrun ve bir şeyler yiyin. " dedi. ".Kocanız evde mi?" diye sordular. "Hayır." dedi kadın, "Dışarıda." "O zaman giremeyiz." dediler. Akşamleyin kocası eve geldiğinde kadın olanları ona anlattı. Kocası, "Onlara eve geldiğimi söyle ve içeri davet et." dedi. Kadın dışarı çıktı ve yaşlı adamları eve davet etti. "Biz bir eve beraber girmeyiz. " dediler. Kadın, "Neden?" diye sordu. Yaşlı adamlardan biri "Onun adı Zenginlik'tir." dedi, arkadaşlarından birini göstererek ve bir diğerini göstererek: "Onun da adı Başarı, ben de Sevgi'yim." Sonra ekledi: "Şimdi eşinle konuş ve hangimizi evinize davet edeceğinize karar verin."

Kadın eve girdi ve olanları kocasına anlattı. Kocası çok sevindi. "Ne kadar harika. Zenginliği davet edelim, gelsin ve evimizi zenginlikle doldursun." dedi.

Kadın, "Neden Başarı'yı davet etmiyoruz?" diye sordu.

O sırada onları dinlemekte olan kızları, "Sevgi'yi davet etsek daha iyi olmaz mı?" diye sordu. "O zaman evimiz sevgiyle dolar."

Adam, "Bence kızımızın tavsiyesine uyalım. Dışarıya çık ve Sevgi'yi davet et. Sevgi bizim misafirimiz olsun." dedi.

Kadın dışarıya çıktı, Sevgi'yi seçtiklerini söyledi ve Sevgi'yi evlerine davet etti.

Sevgi kalktı ve eve doğru yürümeye başladı. Diğer iki arkadaşı da kalktı ve onu takip etti. Kadın büyük bir şaşkınlıkla "Ben sadece Sevgi'yi davet ettim, siz neden geliyorsunuz?" diye sordu. Yaşlı adam cevap verdi: "Eğer siz Zenginlik veya Başarı'yı davet etmiş olsaydınız, diğer ikimiz kalacaktık, ama siz beni (Sevgi'yi) davet ettiğiniz için ben nereye gidersem, Başarı ve Zenginlik de benimle birlikte gelir."

Avucunuzdaki Kelebek s.74-75 (Ahmet Şerif İzgören)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder