20 Ekim 2012

İkinci El Kitaplara İlgi Büyük

Gaziantep’te ikinci el kitap satışı yapan sahaflar, vatandaşların ve öğrencilerin son günlerde ikinci el kitaplara olan ilgisinin artığını belirtiler.

Eyüboğlu Mahallesi Abdullah Edip Caddesinde kitap satışı yapan sahaflar, yeni kitapların pahalı olmasından dolayı öğrencilerin ve vatandaşın ikinci el kitaplara yöneldiğini söyledi. Kitapların pahalı olmasının okuma oranını düşürdüğünü ifade eden Sahaf Yunus Leblebici,“Yeni eğitim, öğretim yılında bakanlık okullara ders kitapları dağıttı ama vermiş olduğu ders kitapları içeriği yardımcı farklı kaynaklarla destekleniyor. Bu yardımcı kitaplarda elimizde mevcuttur. Tabi ki bu kitapların sıfırları çok pahalı öğrencilerin ekonomik güçleri de çok iyi olmadığı için ikinci ele yöneliyorlar. Şimdi edebiyat dersinde öğretmenler bizim yerli klasiklerden, yabancı klasiklerden, güncel kitaplardan kitap öneriyorlar. Önerdikleri kitaplar bizde ikinci el olarak mevcuttur. Hem fiyat olarak ekonomik hem de çok çeşitliği burada bulabilirler. Maalesef ülkemizin bir açı gerçeği kitap okuma alışkanlığımız çok çok düşük. Kitap okuyan insanların hayata bakış açısı ve felsefesi kültür düzeyi ile okumayanlar arasında mutlaka bir farklılık gösteriyor. Kitap okunmamasının gerekçesinden bir tanesi de kitaplarının yenilerinin çok iyi derecede pahalı olmasıdır. Kendileri okuyup da bitirdikleri kitapları bizlere getiriyorlar. Bizde o kitapları kendilerinden alıp yerine yeni kitaplar vererek takas yapıyoruz, hem öğrenciler yeni kitap elde etme imkanı oluyor hem de atıl durumda olan kitaplar tekrardan edebiyat dünyasına kazandırılmış oluyor” diye konuştu.

Öğrenci Erdem Ayalp ise “İkinci el kitaplar daha uygun oluyor. Bizde öğrenci olarak ikinci el kitapları tercih ediyoruz” dedi.

Kaynak: Haber Yurdum

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder