27 Şubat 2013

Aşk Kırgınları; Mutlu Aşk Yoktur Ama Mutlak Aşk Vardır

Nedim Gürsel bir balayı kentini değil mutsuz aşkların mekânı Venediki anlatıyor bize. Venedik âşıkların kentidir.Oraya balayına gidilir ve Rialto Köprüsünün üzerinde öpüşülür.Ama mutlaka öpüşülür.Yoksa Venedike gitmemiş sayılırsınız.Oysa ben, Rialto Köprüsünün üzerinde ya da bir gondolda sevgilimle öpüşmek için değil mutsuz ama mutlak aşkların izini sürmek için oradaydım.Venedik tarihten sanat tarihine, mimariden edebiyata, bir yazarın entelektüel dünyasını ve duyarlılığını oluşturabilecek neredeyse tüm çağrışımlara açık bir kenttir. Burada kendi geçmişinizle, anılarla, ardınızda bıraktığınız hayatın karabasanları ve hayaletleriyle de baş başa kalabilirsiniz, edebiyat tarihine mal olmuş destansı aşkların hikâyesiyle de. Ölü aşkların demek daha doğru olur belki; yıllarca hayalini kurduğunuz, zihninizde dallanıp budaklanan, nice hazırlıklardan sonra sevgilinizle çıkabildiğiniz Venedik yolculuğunun ertesinde hiçbir şey öngördüğünüz gibi gelişmeyebilir. Kısa sürede cehenneme dönüşür ilişkiniz. Bir an önce kaçıp kurtulmak istersiniz kanallarla örülü bu labirentten. Ama Venedik peşinizi bırakmaz

Nedim Gürsel Aşk Kırgınlarında bir balayı kentini değil mutsuz aşkların mekânı Venediki anlatıyor bize
Thomas Mann, Louis Aragon, Alfred de Musset, Ernest Hemingway ve Marcel Proust... Bu beş büyük yazarın aşklarına beşik ve mezar olan efsanevi kentte bir yolculuğa çıkarıyor okuru.

Yazar hakkında:
Gaziantepte 5 nisan 1951 yılında doğan Nedim Gürsel Balıkesirde 6 Eylül İlkokulunda okudu, İstanbulda Galatasaray Lisesini ve Fransada Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı Bölümünü bitirdi.Halen Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezinde (CNRS) araştırma direktörü olarak çalışan Nedim Gürsel, Sorbonne Üniversitesinde Türk edebiyatı dersleri veriyor. Öğretim üyeliğinin yanı sıra gazetecilik de yapan yazar, PEN Yazarlar Derneği, Paris Yazarlar Evi ve Akdeniz Akademisi üyesi. Eserleri, Boğaziçi, Sorbonne ve Nanterre üniversitelerinde yapılmış çok sayıda doktora tezine konu oldu.

Bu kitabı indirimli satın almak için Tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder