19 Mart 2013

Soğuk hava 'kitap okuma' oranını artırıyor

Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk, ''Türkiye'de Okuma Kültürü Haritası''nda kentin ilk sırada yer aldığını belirterek, ''İnsanların soğuk havada dışarıda gezmek istememesi, kapalı mekanları tercih etmesi okumaya yönlendiriyor. Dolayısıyla soğuk hava, kitap okuyucu sayısını artırıyor'' dedi.

Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ''Türkiye'de Okuma Kültürü Haritası'' araştırmasında bir yıl içinde okunan kitap sayısında Erzurum'un birinci sırada olduğunu anımsatarak, bunun önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Kentte il halk kütüphanesi ve ilçe kütüphanelerinden yararlanma oranının geçen yıla oranla yüzde 40 civarında okuyucu ve faydalanıcı sayısının arttığını vurgulayan Öztürk, ''Bu memnun eden bir gelişme. Bu gelişmelere tabii hemen ulaşılmadı, çalışmalar sonucunda başarıyı yakaladık. Önce kütüphanelerimizin fiziki ortamlarını iyileştirdik. Bununla birlikte alternatif okuyucuya ulaşabilme yollarını aradık'' diye konuştu.

Kütüphanelerde teknolojiyi devreye soktuklarını anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

''Özellikle gezici kütüphane aracımızla, bu hizmeti sunmaya çalıştık. Teknolojik yenileme ve mekanların mükemmelliği, bize bu olumlu katkıyı sağlamış oldu. Özellikle hizmetimizin ulaşamadığı mahallelere ve köylere kütüphane hizmeti götürdük. Gezici kütüphanemiz, 40'a yakın noktaya ayda 2 sefer olmak üzere 15'er günlük periyotlar halinde uğramakta. Sadece kitap götürmüyoruz, aynı zamanda interneti de köylere götürüyoruz. Bu da güzel sonuç almamızı sağladı.''

''Vatandaşlar kitaba ve kütüphaneye dönüş yaptı''

Gelişen teknolojiye rağmen kütüphanelere olan ilginin arttığına dikkati çeken Öztürk, ''Tabii bir dönem sanki teknoloji, internet ve ulaşılabilirlik, kütüphanelere gereksizmiş gibi bir algılamaya sebep oldu. Görüldü ki bu gelişmeler kesinlikle kitabın ve kütüphanenin yerini tutmuyor. Vatandaşlar tekrar kitaba ve kütüphaneye bir dönüş yaptı'' dedi.

Devamını okumak için tıkla

Kaynak: Haber7

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder