17 Nisan 2012

Çocuklar kitap okumaya masal dinleyerek adım atıyor

Uzmanlar, anne babanın masal anlatarak büyüttüğü çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandığına dikkat çekti.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Özel Sema Koleji rehber öğretmeni psikolog Arif Özutku, masalın çocuğun hayal dünyasının orta yerinde kurulan bir tiyatro sahnesi olduğunu söyledi. Okul öncesi eğitimde çocuklara masal anlatımın çok önemli olduğunu ifade eden Özutku, Avrupa Birliği(AB) ve İskandinav ülkelerinde çocukların kitapla tanışmasının masalla başladığını söyledi.

Çocukların masal kitaplarındaki resimlere bakarak kurgu oluşturduğunu anlatan Özutku, anne ve babanın çocuklara yatmadan önce bir masal okumasının beden ve ruh sağlığı için çok önemli olduğunu kaydetti. Özutku, "Masal çocukların sadece duygularını değil, aklını da doyurur. Masal çocuğun hayal dünyasının ortasına kurulan bir tiyatro sahnesidir. O sahnede çocuklar gerçek dünyada çoğu kere şahit olamadıkları iyi, güzel ve doğru örneklere şahit olurlar. Bu yönüyle masallar aslında küçüklere uyarlanmış erdem ve hikmet meseleleridir. Her çocuk iyi-kötü, güzel-çirkin ve doğru-yalan arasındaki kapatılmaz mesafeyi ancak masallarda en yalın biçimde görür ve yaşar. Masallar aynı zamanda çocuklarda küçük yaşta ahlakın temel yapı taşlarını oluşturur." dedi.

Kaynak: Zaman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder